• Board Awards

     

    During monthly meetings, the board presents awards to students, staff and members of the public in recognition of outstanding achievement in academics, athletics and service to the district and the community.

     

  • Santiam Award 

    Presented To Students/Staff for Outstanding Accomplishments In Citizenship, Work, or Education

     

    FUTURE FIRST CITIZEN
    Brad Phelps
    Awarded: 2018
     
    FUTURE FIRST CITIZEN
    Kalie Harper
    Awarded: 2017
     
    FUTURE FIRST CITIZEN
    Abigail Lucas
    Awarded: 2016
     
    ACADEMIC ALL-STAR
    Kalie Harper
    Awarded: 2016
     
    ACADEMIC ALL-STAR
    Taren Ikea-Mario
    Awarded: 2016
     
    BURLSWORTH AWARD CHARACTER/SPORTSMANSHIP
    Ryan Forrette
    Awarded: 2015
     
    FUTURE FIRST CITIZEN
    Madison Shryock
    Awarded: 2015
     
    ACADEMIC ALL-STAR
    Abran Arreola
    Awarded: 2015
     
    FUTURE FIRST CITIZEN
    Danielle Guerra
    Awarded: 2014
     
    ACADEMIC ALL-STAR
    Brandon Kerr
    Awarded: 2014
     
    FUTURE FIRST CITIZEN
    Presley Gescher
    Awarded: 2013
     
    FUTURE FIRST CITIZEN
    John Sampson
    Awarded: 2013
     
    SHS HIGHLIGHTS
    11 Straight State Titles
    Awarded: 2013
     
    FUTURE FIRST CITIZENS
    James Guerra
    Awarded: 2012
     
    SJ ACADEMIC ALL-STAR
    Rachel Gries
    Awarded: 2012
     
    FUTURE FIRST CITIZEN
    Erin Marshall
    Awarded: 2012
     
    FBLA TECHNOLOGY
    Ryan Hendricks
    Awarded: 2011
     
    DRAMA EXCELLENCE
    Lucas Conley
    Awarded: 2011
     
    FBLA LEADERSHIP
    Lexi Waters
    Awarded: 2011
     
    DRAMA EXCELLENCE
    Caleb Conley
    Awarded: 2011
     
    SHS BOYS SOCCER
    2010-2011 Team Members
    Awarded: 2011
     
    STUDENT ACHIEVEMENT
    Sarah Patty
    Awarded: 2010
     
    SHS HIGHLIGHTS
    2009-2010 Team Members
    Awarded: 2010
     
    SHS FOOTBALL
    2009-2010 Team Members
    Awarded: 2009
     
    AQUILA
    2009-2010 Student Staff
    Awarded: 2009
  • Community Partnership

    Presented To Organizations That Have Helped Make A Difference In The Lives Of NSSD Students

     

    RANDY FORRETTE
    Stayton Booster Club
    Awarded: 2018
     
    SERVICES INTEGRATION TEAM
    Supporting District Families
    Awarded: 2018
     
    DENNIS HOLM
    Football Turf Field
    Awarded: 2017
     
    BILL MARTINAK
    Football Turf Field
    Awarded: 2017
     
    JIM HUDDLESTON
    Football Turf Field
    Awarded: 2017
     
    CASCADE VIEW
    CHURCH
    Supporting Families
    Awarded: 2017
     
    A & W
    Student Rewards
    Awarded: 2017
     
    EMERY AND SONS CON.
    Continued Support
    Awarded: 2014
     
    STAYTON ROTH'S
    Continued Support
    Awarded: 2013
     
    FRANK FOUNDATION
    Grants
    Awarded: 2013
     
    FOOTHILLS CHURCH
    iServe
    Awarded: 2012
     
    FRERES LUMBER CO
    Continued Support
    Awarded: 2012
     
    STAYTON YMCA
    Continued Support
    Awarded: 2011
     
    SANTIAM MEMORIAL HOSPITAL
    Supplies/Services
    Awarded: 2011
     
    SCTC
    Continued Support
    Awarded: 2010
     
    SLAYDEN CONSTRUCTION
    SHS Scoreboard/Turf
    Awarded: 2010
  • Jack Adams Award

    Presented To Staff For Outstanding Efforts In Improving The Lives Of NSSD Students

     

    30 YEARS OF SERVICE
    Teri Butler
    Awarded: 2018
     
    BOOSTER CLUB
    Stayton High School
    Awarded: 2015
     
    SKILLS USA
    Dale Sunderman
    Awarded: 2015
     
    COMMUNITY MEMBER
    Curt Froemke
    Awarded: 2013
     
    MATH ACHIEVEMENT
    Teacher-Kerri Tatum
    Awarded: 2012
     
    MATH
    ACHIEVEMENT
    Teacher-Ann Young
    Awarded: 2012
     
    MATH ACHIEVEMENT
    Teacher-Paula Hoffman
    Awarded: 2012
     
    MATH ACHIEVEMENT
    Teacher-Chris Dougherty
    Awarded: 2012
     
    SPECIAL EDUCATION
    Teacher-Laura Dawson
    Awarded: 2012
     
    SPECIAL EDUCATION
    Teacher-Jeanie McDermott
    Awarded: 2012
     
    SPECIAL EDUCATION
    Teacher-Carol Richards
    Awarded: 2012
     
    ASSESSMENT SUPPORT
    Cindy Behrens
    Awarded: 2012
     
    CE FOOD SERVICE
    Linda Silbernagel
    Awarded: 2012
     
    BAND PROGRAM
    Teacher-Michael Hettwer
    Awarded: 2012
     
    VOLUNTEER
    Jan George, RN
    Awarded: 2012
     
    VOLUNTEER
    Kristen Williams, RN
    Awarded: 2012
     
    TEACHER EXCELLENCE
    Nicole Duncan
    Awarded: 2011
     
    SHS SOCCER
    Coach-Chris Shields
    Awarded: 2011
     
    PHYSICAL EDUCATION
    Teacher-Chuck Larimer
    Awarded: 2011
     
    SHS SOCCER
    Coach-Salvador Munoz
    Awarded: 2011
     
    FIRST STUDENT
    Driver-Steven Baldwin
    Awarded: 2011
     
    ELL PROGRAM
    Interpreter-Susy Saray
    Awarded: 2010
     
    MUSIC PROGRAM
    Teacher-Kathryn Kem
    Awarded: 2010
     
    ELL PROGRAM
    Teacher-Beth Brown
    Awarded: 2010
     
    SHS HIGHLIGHTS
    Assistant-Alyssa Dalke
    Awarded: 2010
     
    SHS HIGHLIGHTS
    Coach-Robin Meier
    Awarded: 2010
     
    SHS FOOTBALL
    Coach-Greg Nolan
    Awarded: 2009
     
    AQUILA ADVISOR
    Reina Pike
    Awarded: 2009
     
    AQUILA ADVISOR
    Les Conley
    Awarded: 2009